Powrót do podcastów

5. Sesja z… dr Matthieu Villatte – Czym jest teoria języka RFT i co może zaoferować klinicyście nie tylko ACT?

01 paź 2022 RoxartAdmin
thumbnail

Nasza umiejętność posługiwania się językiem spowodowała, że potrafimy pisać i odbierać poezję, czując przy tym emocje, uczucia… Potrafimy kreować, przeróżne niesamowite rzeczy. Ten sam język może być źródłem cierpienia, szczęścia i „uzdrowienia” jednocześnie.  Wspólną cechą, mostem wszystkich terapii jest również sam język i związana z nim Teoria Ram Relacyjnych (RFT).

W tym odcinku dowiesz się jaką wartością może być umiejętne i precyzyjne posługiwanie się językiem z perspektywy m.in. Terapii Akceptacji i Zaangażowania, Psychodynamicznej, Poznawczo – behawioralnej, Psychoanalizy. Dowiesz się na co  warto zwracać uwagę prowadząc rozmowę kliniczną z perspektywy RFT, ale i również jakie mogą czaić się zagrożenia wynikające ze sztywnego, dosłownego podążania z regułami, słowami, dla nas jak i naszych klientów…

Mój pierwszy kontakt z RFT poprzez książkę (poza szkoleniem) Matthieu Villatte, Jennifer Villatte i Stevena C. Hayesa “Mastering the Clinical Conversation. Language as Intervention”. Postanowiłem zaprosić Matthieu do Podcastu jak i na szkolenie online dla terapeutów z klinicznego wykorzystania RFT.

Nie będę się więcej rozpisywał – gorąco zapraszam! P.S jestem bardzo zadowolony z tego wywiadu, chociaż przeprowadzałem go po całym dniu pracy … ale było warto!

 

Dr Matthieu Villatte

Matthieu Villatte, PhD, jest adiunktem na Uniwersytecie Bastyr w Seattle, WA w Stanach Zjednoczonych.

Uzyskał tytuł doktora psychologii we Francji, gdzie został przeszkolony jako psycholog kliniczny. W 2010 r. przeniósł się do USA, aby odbyć staż podoktorski na University of Nevada, Reno pod kierunkiem dr Stevena Hayesa. Następnie przez kilka lat pracował jako adiunkt w dziedzinie psychologii klinicznej na Uniwersytecie Luizjany oraz w Evidence-Based Practice Institute w Seattle. W 2018 roku dołączył do Bastyr University jako adiunkt.

Matthieu Villatte jest autorem licznych książek i rozdziałów na temat mindfulness, akceptacji, terapii opartych na doświadczeniu oraz kontekstualnej nauki o zachowaniu, takich jak pierwszy wydany w języku francuskim podręcznik terapii akceptacji i zaangażowania oraz Mastering the Clinical Conversation: Language as Intervention, którego współautorami są Jennifer Villatte i Steven Hayes.

Jest również uznanym przez Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) trenerem Terapii Akceptacji i Zaangażowania. Prowadził ponad sto szkoleń klinicznych w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej i Europie. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadził również kilkadziesiąt szkoleń online, w których uczestniczyli uczestnicy ze wszystkich kontynentów.

Ciekawe linki dotyczące dr Villatte i RFT:

https://languageasintervention.com/

https://matthieuvillatte.com/

Szkolenie z dr Villatte

Doskonalenie rozmowy klinicznej – język jako interwencja. Szkolenie oparte na naukowym podejściu do języka (RFT)


Listen to "5. Sesja z... dr Matthieu Villatte - Czym jest teoria języka RFT i co może zaoferować klinicyście nie tylko ACT??" on Spreaker.
Posłuchaj na Youtube Posłuchaj na Spotify