Powrót do artykułów
Artykuł
Terapia schematu

Sesja online- jak się przygotować?

08 lis 2021 Alicja Balińska
thumbnail

Psychoterapia z wykorzystaniem Internetu w czasie pandemii COVID- 19 umożliwiła wielu osobom korzystanie z profesjonalnej pomocy psychoterapeutycznej w bardzo trudnym dla wszystkich czasie. Zyskująca na popularności w ostatnich miesiącach Telemedycyna, w tym psychoterapia online, już od wielu lat stanowią obiekt badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzają skuteczność takiej formy pomocy w dziedzinie psychoterapii. Częstotliwość sesji oraz stosowane techniki, nie różnią się od terapii stacjonarnej.
Psychoterapia online, wyłączając wskazania epidemiologiczne, dedykowana jest szczególnie dla osób przebywających za granicą, oraz w miejscach z ograniczonym dostępem do profesjonalnej pomocy. Jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się lub na co dzień sprawują opiekę nad bliskimi, która uniemożliwia im swobodne przemieszczanie się. Terapia online jest odpowiednia również dla osób, które z powodu nasilonych objawów lękowych oraz psychotycznych bezpieczniej czują się w domu i na ten moment, nie są gotowe, aby podjąć wyzwanie związane z przemieszczaniem się. Badania wskazują, że psychoterapia online jest skuteczna w przypadku większości trudności emocjonalnych, w tym zaburzeń nastroju, lękowych, trudności w relacjach. Brak jest jednoznacznych przeciwwskazań do prowadzenia terapii online. W przypadku wątpliwości czy taka forma pomocy będzie odpowiednia, należy wspólnie z terapeutą rozważyć zyski i straty.
         W naszej poradni również można skorzystać z psychoterapii online. Sesje online odbywają się za pośrednictwem wideokonferencji z wykorzystaniem różnych komunikatorów. Szczegółowe  informacje na ten temat otrzymasz od nas mailem po zapisaniu się na konsultację.
            W psychoterapii online poza niezbędnymi urządzeniami, istotnym elementem jest stworzenie bezpiecznej i intymnej przestrzeni. Znajdź miejsce, w którym możesz rozmawiać wygodnie i swobodnie. Postaraj się umówić w czasie, kiedy będziesz sam/a w domu lub w pracy. Jeśli jest to niemożliwe, warto wcześniej poinformować bliskich o sesji, aby w tym czasie nie wchodzili do pokoju, który wyznaczyłaś/eś sobie na miejsce spotkania. Do stworzenia terapeutycznej przestrzeni przydadzą się chusteczki higieniczne, szklanka wody oraz ulubiony koc, którym będzie można się okryć po wymagającej sesji i pozostać w kontakcie z emocjami, lub zwyczajnie mieć chwilę czasu na refleksje. Podobnie przed sesją- daj sobie kilka chwil na zatrzymanie, wyjście z trybu działania, myślenia o pracy i obowiązkach. Wszystkie te elementy mają na celu odtworzenie warunków sesji tradycyjnej, tak aby móc jak najlepiej skorzystać z terapii online. Zastanów się co jeszcze zapewni Ci komfort.
 
         Podstawowym wymaganiem technicznym, aby skorzystać z psychoterapii online jest stabilne łącze internetowe o przepustowości 1,5 Mb/s dla połączeń przychodzących i wychodzących. Jeśli nie jesteś pewna/y czy Twój Internet ma odpowiednie parametry, możesz to sprawdzić na wybranych stronach internetowych, wpisując w wyszukiwarkę „sprawdź prędkość Internetu”. Urządzeniem rekomendowanym będzie laptop lub tablet szczególnie ze względu na wielkość ekranu. Ważne jest aby Twoja twarz była dobrze widoczna dla terapeuty, ponieważ stanowi ona istotne źródło informacji o Twoich emocjach. Jeśli jednak zdecydujesz się wykorzystać telefon komórkowy, to ułóż go na stabilnej powierzchni oraz wyłącz powiadomienia, aby zminimalizować ilość dystraktorów. Pamiętaj, aby w zasięgu ręki mieć ładowarkę do urządzenia z którego będziesz korzystać. Urządzenie koniecznie musi zawierać kamerkę. Możesz skorzystać także z słuchawek, które mogą poprawić jakość dźwięku oraz zapewnić Ci większą intymność
Problemy techniczne są nieodłącznym elementem sesji online, dlatego wspólnie z terapeutą ustalisz na pierwszej konsultacji co zrobić jak się pojawią.
Literatura:
Getting started with online therapy (squarespace.com)
Steven C. Hayes, Stefan G. Hofmann, “ Terapia poznawczo – behawioralna oparta na procesach”, GWP, 2020. Rozdział „Technologia informacyjna i przemiany roli praktyki terapeutycznej”, str. 95 – 107.
Wszystkie treści przedstawione na naszym blogu mają charakter psychoedukacyjny i nie mogą zastąpić porady psychologicznej/psychoterapeutycznej.

To Cię może zainteresować...

Zobacz wszystkie
thumbnail
ACT
Artykuł
Bez kategorii
Odkryj Doświadczeniową Moc Krzeseł w Psychoterapii: Nowa Perspektywa na CBT i Trzecią Falę
28 cze 2023 Adam Elżanowski
thumbnail
Artykuł
Lęk
O podstępnym gadzie, co się GAD nazywa- Zaburzenie lękowe uogólnione
08 lis 2021 Alicja Balińska
thumbnail
Artykuł
Lęk
„Natręctwa są jak koty. Ma je wielu ludzi”
08 lis 2021 Alicja Balińska